Zespół Sygnalistów Myśliwskich „AKTEON” powstał w 1998 roku przy Wydziale Leśnym SGGW w Warszawie z inicjatywy studentów leśnictwa, chcących kultywować tradycje łowieckie. Byli to absolwenci techników leśnych, którzy chcieli w dalszym ciągu rozwijać swoje pasje i zainteresowania związane z muzyką myśliwską i szeroko pojętym łowiectwem. Opiekunem zespołu został dr inż. Roman Wójcik z Katedry Urządzania, Geomatyki i Ekonomiki Leśnictwa. Zespół posiada dwa typy instrumentów: tradycyjne małe rogi pszczyńskie typu Pless i duże rogi Par-force w stroju B. Repertuar wykonywany przez Zespól na wszelkiego rodzaju uroczystościach obejmuje tradycyjne sygnały myśliwskie stosowane podczas polowań pędzonych, a także muzykę myśliwską. Na przestrzeni ponad 10 lat działalności, szczególna uwaga poświęcana była muzyce myśliwskiej, jako najbardziej barwnemu, a zarazem najbardziej twórczemu elementowi pasji, jaką stanowi gra na rogach myśliwskich. Zespół opracował przeszło 30 marszy i fanfar, głównie niemieckich i austryjackich kompozytorów. Współpracując z Łowcem Polskim Zespół „AKTEON” wydał dwie płyty z sygnałami i marszami myśliwskimi. Grający na rogach studenci Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie należą do czołówki polskich zespołów tego typu. Obecnie kierownikiem zespołu jest Bartłomiej Barański, a jego poprzednicy to Wojciech Michalczyk, Piotr Winnicki, Tomasz Jabłoński, Adam Jażdżewski i Maciej Duda. Zespół, przez ponad dekadę swojej działalności osiągnął wiele sukcesów, a najważniejsze z nich to:
W grudniu 2008 roku Zespół świętował jubileusz 10-lecia swojego istnienia, gdzie zjawili przedstawiciele Władz Uczelni, byli członkowie zespołu – Absolwenci Wydziału Leśnego, zaproszeni goście oraz oczywiście obecny skład AKTEONU. Obecność ludzi, którzy przebyli wiele kilometrów z najróżniejszych stron kraju, świadczy o czymś bardzo ważnym. Zespół osiągnął największy i najpiękniejszy sukces. Przez lata, wśród dźwięków myśliwskiego rogu nawiązały się przyjaźnie, które połączyły silną, braterską więzią muzyków-amatorów, studentów i absolwentów WL SGGW.
Wnioski nasuwają się same. Gra na rogu uczy współpracy z innymi ludźmi, uczy słuchania, daje możliwość umysłowego i duchowego rozwoju, przy czym jest źródłem radości i wielkiej satysfakcji. Ktoś, kto raz zakocha się w muzyce myśliwskiej, a co za tym idzie umiłuje róg myśliwski już nigdy się z nim nie rozstanie. Obecnie „AKTEON” liczy 17 sygnalistów, lecz bardzo specyficzną cechą zespołu jest ciągła rotacja jego członków. Co roku starsi odchodzą, a na ich miejsce do Zespołu wstępują młodzi sygnaliści, których początkowo czeka dużo ciężkiej i monotonnej pracy, gdyż muszą się „zgrać” z obecną kadrą. Jednak jak długo istnieje Zespół przy Wydziale Leśnym w Warszawie, tak długo sygnaliści dawali sobie z tym radę, czego dowodem jest ciągły wysoki poziom i systematycznie wzbogacany repertuar prezentowanych utworów.
Na XV Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Myśliwskiej - Złotoryja 2010 Zespół AKTEON wystąpił w składzie:
Rogi Pless:
Rogi Par-force:
Współpraca z Łowcem Polskim zaowocowała powstaniem 2 płyt. Pierwsza z nich nagrana została w roku 2004 i zawiera sygnały myśliwskie, druga w roku 2006 i składają się na nią marsze i fanfary myśliwskie.
Na XV Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Myśliwskiej Złotoryja 2010 zespół zajął I miejsce w klasie mistrzowskiej G, a tym samym zdobył mistrzostwo Polski i nagrodę przechodnią, którą jest Róg Wojskiego, Ponadto zespół otrzymał nagrodę GRAND PRIX dla najlepszego zespołu XV Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej Złotoryja 2010r. Przesyłamy serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, które pomagają nam na co dzień, a w szczególności Pani Renacie Czarneckiej.
Nasz adres:
Zespół Sygnalistów Myśliwskich „AKTEON”
Wydział Leśny SGGW
ul. Nowoursynowska 159
02-776 Warszawa
Kierownik zespołu:
Barański Bartłomiej
e-mail: akteon.sggw@wp.pl
tel. +48 880 70 59 14
Serdecznie pozdrawiamy wszystkich sygnalistów i zespoły, a w szczególności Pana Romana Setę wraz z zespołem Technikum Leśnego w Warcinie oraz naszych kolegów z Wydziałów Leśnych w Poznaniu i Krakowie.