Polski Związek Łowiecki powrót na stronę główną
XV Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego”
XI Ogólnopolski Konkurs Muzyki Myśliwskiej
Zespół Sygnalistów Myśliwskich „AKTEON”
Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie


Zespół Sygnalistów Myśliwskich „AKTEON” powstał w 1998 roku przy Wydziale Leśnym SGGW w Warszawie z inicjatywy studentów leśnictwa, chcących kultywować tradycje łowieckie. Byli to absolwenci techników leśnych, którzy chcieli w dalszym ciągu rozwijać swoje pasje i zainteresowania związane z muzyką myśliwską i szeroko pojętym łowiectwem. Opiekunem zespołu został dr inż. Roman Wójcik z Katedry Urządzania, Geomatyki i Ekonomiki Leśnictwa. Zespół posiada dwa typy instrumentów: tradycyjne małe rogi pszczyńskie typu Pless i duże rogi Par-force w stroju B. Repertuar wykonywany przez Zespól na wszelkiego rodzaju uroczystościach obejmuje tradycyjne sygnały myśliwskie stosowane podczas polowań pędzonych, a także muzykę myśliwską. Na przestrzeni ponad 10 lat działalności, szczególna uwaga  poświęcana była muzyce myśliwskiej, jako najbardziej barwnemu, a zarazem najbardziej twórczemu elementowi pasji, jaką stanowi gra na rogach myśliwskich. Zespół opracował przeszło 30 marszy i fanfar, głównie niemieckich i austryjackich kompozytorów. Współpracując z Łowcem Polskim Zespół „AKTEON” wydał dwie płyty z sygnałami i marszami myśliwskimi. Grający na rogach studenci Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie należą do czołówki polskich zespołów tego typu. Obecnie kierownikiem zespołu jest Bartłomiej Barański, a jego poprzednicy to Wojciech Michalczyk, Piotr Winnicki, Tomasz Jabłoński, Adam Jażdżewski i Maciej Duda. Zespół, przez ponad dekadę swojej działalności osiągnął wiele sukcesów,  a najważniejsze z nich  to:  

 • Mistrzostwo Polski w klasie G (Róg Wojskiego) Tuchola 2004, Warcino 2008, Złotoryja 2010
 • Mistrzostwo Polski w muzyce myśliwskiej (klasa MB) Ciechocinek - 2005, Kwidzyn - 2006, Goraj - 2007, Warcino - 2008, Olsztyn - 2009
 • Złoty medal na Mistrzostwach Europy w Kals (Austria) 2006
 • 5 miejsce na Mistrzostwach Niemiec w  Kranichstein 2007
 • Liczne sukcesy na krajowych konkursach regionalnych

 

W grudniu 2008 roku Zespół świętował jubileusz 10-lecia swojego istnienia, gdzie zjawili przedstawiciele Władz Uczelni, byli członkowie zespołu – Absolwenci Wydziału Leśnego, zaproszeni goście oraz oczywiście obecny skład AKTEONU. Obecność ludzi, którzy przebyli wiele kilometrów z najróżniejszych stron kraju, świadczy o czymś bardzo ważnym. Zespół osiągnął największy i najpiękniejszy sukces. Przez lata, wśród dźwięków myśliwskiego rogu nawiązały się przyjaźnie, które połączyły silną, braterską więzią muzyków-amatorów, studentów i absolwentów WL SGGW.

Wnioski nasuwają się same. Gra na rogu uczy współpracy z innymi ludźmi, uczy słuchania, daje możliwość umysłowego i duchowego rozwoju, przy czym jest źródłem radości i wielkiej satysfakcji. Ktoś, kto raz zakocha się w muzyce myśliwskiej, a co za tym idzie umiłuje róg myśliwski już nigdy się z nim nie rozstanie. Obecnie „AKTEON” liczy 17 sygnalistów, lecz bardzo specyficzną cechą zespołu jest ciągła rotacja jego członków. Co roku starsi odchodzą, a na ich miejsce do Zespołu wstępują młodzi sygnaliści, których początkowo czeka dużo ciężkiej i monotonnej pracy, gdyż muszą się „zgrać” z obecną kadrą. Jednak jak długo istnieje Zespół przy Wydziale Leśnym w Warszawie, tak długo sygnaliści dawali sobie z tym radę, czego dowodem jest ciągły wysoki poziom i systematycznie wzbogacany repertuar prezentowanych utworów.

 

Na XV Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Myśliwskiej - Złotoryja 2010 Zespół AKTEON wystąpił w składzie:

Rogi Pless:

 • Piotr Winnicki
 • Wojciech Michalczyk
 • Gabriela Kaźmierczak
 • Piotr Majkowski
 • Bartłomiej Barański (kierownik zespołu)
 • Łukasz Ludwisiak
 • Agnieszka Bujnicka
 • Bartłomiej Borowski
 • Jakub Piasecki
 • Piotr Kowal

Rogi Par-force:

 • Paweł Winnicki
 • Andrzej Szymczyk
 • Janusz Ostrowski

Współpraca z Łowcem Polskim zaowocowała powstaniem 2 płyt. Pierwsza z nich nagrana została w roku 2004 i zawiera sygnały myśliwskie, druga w roku 2006 i składają się na nią marsze i fanfary myśliwskie.

Na XV Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Myśliwskiej Złotoryja 2010 zespół zajął I miejsce w klasie mistrzowskiej G, a tym samym zdobył mistrzostwo Polski i nagrodę przechodnią, którą jest Róg Wojskiego, Ponadto zespół otrzymał nagrodę GRAND PRIX dla najlepszego zespołu XV Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej Złotoryja 2010r. Przesyłamy serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, które pomagają nam na co dzień, a w szczególności Pani Renacie Czarneckiej.

 

Nasz adres:

Zespół Sygnalistów Myśliwskich „AKTEON”

Wydział Leśny SGGW

ul. Nowoursynowska 159

02-776 Warszawa

 

Kierownik zespołu:

Barański Bartłomiej

e-mail: akteon.sggw@wp.pl

tel. +48 880 70 59 14

 

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich sygnalistów i zespoły, a w szczególności Pana Romana Setę wraz z zespołem Technikum Leśnego w Warcinie oraz naszych kolegów z Wydziałów Leśnych w Poznaniu i Krakowie.

 


Czas wykonania: 0.016 sekund